Podsumowanie Projektu Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki „Zmień swoje życie” za rok 2014
 2014-12-29 
  

W dniu 22 grudnia 2014 roku o godz. 12:00 w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Bliżynie odbyło się spotkanie podsumowujące VII edycję projektu pod nazwą „Zmień swoje życie” realizowanego przez Gminę Bliżyn/Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bliżynie w ramach „Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki”, Priorytet VII – Promocja integracji społecznej, Działanie 7.1 – Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1 – Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej.
Na spotkaniu obecni byli: Pan Mariusz Walachnia - Wójt Gminy Bliżyn, Pan Tadeusz Łyjak – przewodniczący Rady Gminy w Bliżynie, Pan Wiesław Gregiel i Pan Tomasz Pela – radni Rady Gminy w Bliżynie, prowadzący zajęcia w Klubie Integracji Społecznej Karolina Kuleta (doradca zawodowy) i Jan Kopeć (terapeuta), Pan Jacenty Kita – redaktor naczelny gminnego „Samorządowego Informatora”. W uroczystości wzięli udział także pracownicy socjalni Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej: Wioletta Brzózka, Monika Łukomska, Danuta Czarnecka, Edyta Ucińska oraz asystentka koordynatora projektu Beata Żak i Beneficjenci Ostateczni projektu. Pani Beata Żak – omówiła podejmowane działania w ramach projektu, osiągnięte wyniki i rezultaty. W 2014 roku przeprowadzono w ramach Klubu Integracji Społecznej 30 godzin zajęć grupowych z psychologiem, 16 godzin z doradcą zawodowym, 20 godzin z terapeutą rodzinnym. Dodatkowo każdy z uczestników miał możliwość skorzystania z zajęć indywidualnych: po 3 godziny z każdym ze specjalistów. Zorganizowano zatem 108 godzin spotkań indywidualnych. więcej ... W okresie od września do grudnia 2014 zorganizowano dla uczestników projektu 5 kursów zawodowych:
- Opiekun osób starszych i niepełnosprawnych dla 2 osób
- Kucharz z minimum sanitarnym dla 7 osób
- Florysta-bukieciarz dla 2 osób
- Przedstawiciel handlowy z prawem jazdy kat B dla 2 osób
- Prawo jazdy kat B dla 5 osób
Podczas wystąpienia wykorzystany został sprzęt multimedialny zakupiony w poprzednich latach realizacji projektu. Zebrani zostali poinformowani o zasadach prowadzenia działań projektowych.
W dalszej części spotkania wszyscy zebrani wspólnie biesiadowali przy świątecznie zastawionym stole. Potrawy zostały przygotowane przez uczestników i uczestniczki projektu, szczególnie osoby uczestniczące w kursie „Kucharz z minimum sanitarnym”. Przygotowane dania prezentowały się znakomicie a uczestnicy spotkania podkreślali ich wyśmienite walory smakowe.
W czasie spotkania Wójt Gminy Mariusz Walachnia wręczył Beneficjentom dyplomy ukończenia projektu, życząc sukcesów zawodowych. Pan Tadeusz Łyjak wraz z pracownikami GOPS wręczyli uczestnikom projektu paczki świąteczne wraz z najlepszymi życzeniami na Nowy 2015 Rok, zdrowia i sukcesów na polu zawodowym, aby ten Nowy Rok był szczęśliwy i spełniony oraz obfitował w sukcesy, miłe zdarzenia i dni warte zapamiętania. Do życzeń dołączyli się wykładowcy KIS: Karolina Kuleta i Jan Kopeć.
Dokumentację fotograficzną ze spotkania sporządził Pan Jacenty Kita.
Opracowała: asystentka koordynatora projektu Beata Żak. Dołączona galeria:

Podsumowanie Projektu Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki „Zmień swoje życie” za rok 2013
 2013-12-20 
  

W dniu 19 grudnia 2013 roku o godz. 12:00 w Gminnym Ośrodku Kultury -„Zameczek” w Bliżynie odbyło się spotkanie podsumowujące VI edycję projektu pod nazwą „Zmień swoje życie” realizowanego przez Gminę Bliżyn/Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bliżynie w ramach „Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki”, Priorytet VII – Promocja integracji społecznej, Działanie 7.1 – Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1 – Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej.
Na spotkaniu obecni byli: Pan Mariusz Walachnia - Wójt Gminy Bliżyn, Pan Jerzy Rams – przewodniczący Rady Gminy w Bliżynie, Pani Aleksandra Milanowska – radna Rady Gminy w Bliżynie, Pan Jacenty Kita – redaktor naczelny gminnego „Samorządowego Informatora”, pracownik socjalny Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Wioletta Brzózka, asystentka koordynatora projektu Beata Żak, oraz Beneficjenci Ostateczni projektu.
Pani Beata Żak – asystentka koordynatora projektu omówiła podejmowane działania w ramach projektu, osiągnięte wyniki i rezultaty. W 2013 roku przeprowadzono w ramach Klubu Integracji Społecznej 30 godzin zajęć grupowych z psychologiem, 16 godzin z doradcą zawodowym, 20 godzin z terapeutą rodzinnym. Dodatkowo każdy z uczestników miał możliwość skorzystania z zajęć indywidualnych: po 3 godziny z każdym ze specjalistów. Zorganizowano zatem 162 godziny spotkań indywidualnych. W lipcu 2013 odbył się 3-dniowy wyjazd warsztatowy do Zakopanego połączony z zajęciami z psychologiem i doradcą zawodowym. więcej ... W okresie od września do grudnia 2013 zorganizowano dla uczestników projektu 9 kursów zawodowych:
- Opiekun osób starszych dla 10 osób
- Kucharz z minimum sanitarnym dla 5 osób
- Minimum sanitarne dla 2 osób
- Kurs florystyczny dla 4 osób
- Kurs obsługa koparko-ładowarki dla 3 osób
- Kurs obsługa wózków jezdniowych z napędem silnikowym dla 3 osób
- Prawo jazdy kat B dla 5 osób
- Prawo jazdy kat C dla 2 osób
- Podstawy obsługi komputera dla 18 osób.
9 osób w wieku 15-30 lat wzięło udział w 1-miesięcznych praktykach kończących kursy zawodowe.
Podczas wystąpienia wykorzystany został sprzęt multimedialny zakupiony w poprzednich latach realizacji projektu. Zebrani zostali poinformowani o zasadach realizacji projektu. Pracownicy GOPS w Bliżynie przekazali również zebranym informacje o możliwościach ubiegania się o środki unijne w nowym okresie finansowania 2014-2020 roku. Wiedzę tę zdobyli na szkoleniu w dniach 12-13 grudnia 2013 roku.
Wójt Gminy Mariusz Walachnia wręczył Beneficjentom dyplomy ukończenia projektu, życząc sukcesów zawodowych. Pracownicy GOPS również przekazali zebranym najlepsze życzenia na nowy 2014 rok, zdrowia i sukcesów na polu zawodowym.
W dalszej części spotkania wszyscy zebrani wspólnie biesiadowali przy wspólnym stole. Sałatki i ciasta zostały przygotowane przez uczestników i uczestniczki projektu.
Dokumentację fotograficzną ze spotkania sporządził Pan Jacenty Kita.
Opracowała: asystentka koordynatora projektu Beata Żak. Dołączona galeria:

Podsumowanie Projektu Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki „Zmień swoje życie” za rok 2012
 2012-12-28 
  

W dniu 18 grudnia 2012 roku o godz. 11:00 w Gminnym Ośrodku Kultury -„Zameczek” w Bliżynie odbyło się spotkanie podsumowujące V edycję projektu pod nazwą „Zmień swoje życie” realizowanego przez Gminę Bliżyn/Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bliżynie w ramach „Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki”, Priorytet VII – Promocja integracji społecznej, Działanie 7.1 – Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1 – Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej.
Na spotkaniu obecni byli: Pan Mariusz Walachnia - Wójt Gminy Bliżyn, Pan Artur Świtoń, dyrektor Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Skarżysku Kamiennej, pracownicy socjalni Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej: Monika Łukomska, Danuta Czarnecka, koordynatorka projektu Beata Żak, oraz Beneficjenci Ostateczni projektu.
Koordynatorka projektu Pani Beata Żak omówiła podejmowane działania w ramach projektu, osiągnięte wyniki i rezultaty.
Wójt Gminy Mariusz Walachnia wręczył Beneficjentom dyplomy ukończenia projektu, życząc sukcesów zawodowych, na zakończenie spotkania wykonano pamiątkowe zdjęcia. więcej ... W roku 2012 realizacja naszego projektu przebiegała dość burzliwie, niekiedy wymagała podejmowania ekstremalnych decyzji.
Przeżyjmy to jeszcze raz:
Podstawą realizacji projektu jest podpisana umowa z Świętokrzyskim Biurem Rozwoju Regionalnego w Kielcach a Gminą Bliżyn/ Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Bliżynie na lata 2008 – 2013.
W roku 2012 zadanie „Aktywna integracja” było realizowane poprzez udział 12 osób bezrobotnych najczęściej korzystających z pomocy finansowej GOPS w zajęciach Centrum Integracji Społecznej, założeniem programu jest ograniczenie korzystania z zapomóg poprzez udział w zajęciach aktywizujących daną grupę zagrożonych wykluczeniem społecznym z powodu np.; długotrwałego bezrobocia. Ta forma wsparcia została zaproponowana klientom pomocy po raz pierwszy, w ubiegłych latach realizowane były jedynie kursy zawodowe, nie było możliwości wypłaty świadczeń integracyjnych.
W związku z powyższym Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bliżynie w okresie marzec – kwiecień 2012 prowadził postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy na „Organizacja i realizacja reintegracji zawodowej i społecznej osób wykluczonych bądź zagrożonych wykluczeniem społecznym” w ramach Indywidualnego Programu Zatrudnienia Socjalnego (zwanego dalej IPZS) w Centrum Integracji Społecznej dla 12 uczestników (kobiet i mężczyzn), uczestniczących w projekcie systemowym PO KL Priorytet VII Promocja Integracji Społecznej Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej „Zmień swoje życie”. Obowiązek taki wynikał z ustawy Prawo Zamówień Publicznych, gdyż wartość zamówienia przekroczyła równowartość 14 tysięcy euro. Swoją ofertę m.in. złożyła Galicyjska Fundacja „Wsparcie Integracja Rozwój” Centrum Integracji Społecznej, ul. Bronowicka 73, 30-091 Kraków. Oferta tej firmy została wybrana jako najkorzystniejsza. Umowa pomiędzy Fundacją a Gminnym Ośrodkiem Pomocy została podpisana na 7 miesięcy uczestnictwa w Centrum Integracji Społecznej od 02.05.2012 do 30.11.2012. Natomiast pomiędzy uczestnikami projektu a Centrum Integracji Społecznej reprezentowanym przez Panią Elżbietę Olszak został zawarty zgodnie z ustawą o zatrudnieniu socjalnym Indywidualny Program Zatrudnienia Socjalnego, obowiązujący do dnia 30 listopada 2012r.
Od 2 maja rozpoczęły się zajęcia dla 12 osób (9 kobiet i 3 mężczyzn) na terenie gminy Bliżyn w ramach programu Zatrudnienia Socjalnego, grupy remontowo – porządkowo – budowlanej oraz zajęcia m.in. z psychologiem, informatykiem, terapeutą ds. rodziny, pracownikiem socjalnym (w zgodzie z ustawą o zatrudnieniu socjalnym). Zajęcia porządkowe odbywały się na terenie gminy Bliżyn, a zajęcia ze specjalistami odbywały się w Gminnym Ośrodku Kultury oraz w Zespole Szkół w Bliżynie na podstawie stosownych umów Galicyjskiej Fundacji z wymienionymi jednostkami. Zajęcia odbywały się według ustalonych miesięcznych harmonogramów zajęć, zaakceptowanych przez kierownika ośrodka i trwały do 31 sierpnia 2012 roku. Uczestnicy programu, beneficjenci za prace porządkowo remontowe na terenie gminy otrzymywali świadczenia integracyjne o czym również stanowi ustawa o zatrudnieniu socjalnym, świadczenia zostały wypłacone za miesiąc maj, czerwiec i lipiec.
W dniu 31.08.2012 roku Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bliżynie otrzymał pismo, w którym Galicyjska Fundacja WIR Centrum Integracji Społecznej poinformowała o zawieszeniu działalności od 01.09.2012r. Takiej sytuacji nie przewidywała podpisana umowa a terminy realizacji zadania nie uwzględniały żadnych przerw w realizacji- 7-mio miesięczny okres kończył się dokładnie w dniu wyznaczonym jako zakończenie realizacji zamówienia. Fundacja jak to określiła w pismach do wielu instytucji jak również do Wojewody, czy ośrodka pomocy, „zawiesiła” realizację programu i przestała go realizować z powodu braku refundacji wypłaconego świadczenia integracyjnego dla beneficjentów programu przez Powiatowy Urząd Pracy w Skarżysku Kamienna (Krakowski Urząd pracy również odmówił refundacji świadczenia). Wobec powyższego fundacja uzależniła dalszą realizację programu od refundacji świadczenia integracyjnego z Powiatowego Urzędu Pracy i przestała go realizować od 1 września 2012 roku. „Zawieszenie” jak to nazwała Fundacja najbardziej uderzyła w klientów ośrodka pomocy, bowiem za przepracowany miesiąc sierpień nie otrzymali świadczenia integracyjnego.
W treści umowy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej z Galicyjską Fundacją WIR, specyfikacji, która stanowi integralną część umowy nie dopuszcza się czynności „zawieszenia” lub przerwania realizacji programu, umowa zawarta została do 30 listopada 2012 roku, w wyniku dalszej zwłoki przez fundację, GOPS w Bliżynie nie zdążyłby do 30 listopada 2012 roku zrealizować projektu zgodnie z umową ze ŚBRR. Nad ośrodkiem zawisła groźba kar finansowych wobec ŚBRR za nie osiągnięcie założonych wskaźników. W tej sytuacji ośrodek pomocy w Bliżynie musiał odstąpić od umowy, ponieważ wypłata świadczeń integracyjnych nie była przedmiotem umowy z fundacją i z tego powodu fundacja nie mogła zawieszać realizacji projektu. 28 września 2012 roku GOPS odstąpił od umowy.
Uczestnicy programu otrzymali dodatkową pomoc finansową z ośrodka pomocy społecznej w ramach rekompensaty nie wypłaconego świadczenia integracyjnego za miesiąc sierpień 2012r. Następnie za zgodą kierownictwa ŚBRR PO KL zgodnie z ustawą Prawo zamówieniach publicznych poprowadziliśmy niżej wymienione działania realizowane przez Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach ul. Paderewskiego 55, 25-950 Kielce, na podstawie podpisanej umowy:
„Organizacje szkoleń i warsztatów z zakresu reintegracji zawodowej, społecznej i edukacyjnej w ramach projektu „Zmień swoje życie” realizowanego przez Gminny
Ośrodek Pomocy Społecznej w Bliżynie współfinansowanego przez Unie Europejska ze
środków Europejskiego Funduszu Społecznego z Programu Operacyjnego Kapitał
Ludzki, Priorytet VII Promocja integracji społecznej, Działanie 7.1 Rozwój i
upowszechnianie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie
aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej”
1. Przedmiot zamówienia:
1.1 Kurs/szkolenie zawodowe z następującym podziałem :
a) Kierowca wózków jezdniowych z napędem silnikowym (dla 3 mężczyzn) liczba godzin
minimum 67
b) Kucharz z minimum sanitarnym ( dla 8 kobiet) liczba godzin minimum 80
1.2. Warsztaty z psychologiem dla 12 osób - 8 godzin zajęć grupowych (2x4 godz.)
1.3. Warsztaty z doradca zawodowym dla 12 osób - 8 godzin zajęć grupowych (2x 4
godz.)
Jak wynika z powyższego realizacja projektu wymagała ze strony zespołu zarządzającego projektem oraz zespołu roboczego dużego zaangażowania, opanowania w rozwiązywaniu problemów, mimo trudności projekt został ukończony. Obecnie pracownicy czynią już przygotowania do kolejnej edycji 2013r.
Opracowała: Kierownik GOPS Zofia Nowak - Walachnia Dołączona galeria:

Podsumowanie Projektu Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki „Zmień swoje życie”
 2012-01-05 
  

W dniu 15 grudnia 2011r. o godz. 11:00 w Gminnym Ośrodku Kultury -„Zameczek” w Bliżynie odbyło się spotkanie podsumowujące IV edycję projektu pod nazwą „Zmień swoje życie” realizowanego przez Gminę Bliżyn/Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bliżynie w ramach „Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki”, Priorytet VII – Promocja integracji społecznej, Działanie 7.1 – Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1 – Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej. więcej ... Na spotkaniu obecni byli: Pan Mariusz Walachnia - Wójt Gminy Bliżyn, Przewodniczący Rady Gminy w Bliżynie - Jerzy Rams oraz radni Rady Gminy: , Aleksandra Milanowska, Kazimierz Boruń, Kierowniczka Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bliżynie, Pani Zofia Nowak, pracownicy socjalni: Monika Łukomska, Danuta Czarnecka, Beata Żak, która w ramach dodatkowych obowiązków prowadzi koordynację projektu oraz Beneficjenci Ostateczni projektu.
Koordynatorka projektu Pani Beata Żak przedstawiła zebranym przygotowana prezentację, szczegółowo omówiła podejmowane działania w ramach projektu, osiągnięte wyniki i rezultaty.
Wójt Gminy Mariusz Walachnia wręczył Beneficjentom dyplomy ukończenia projektu, życząc sukcesów zawodowych, na zakończenie spotkania wykonano pamiątkowe zdjęcia.
op. Zofia Nowak Dołączone pliki:
 1) Prezentacja 2011r. - Podsumowanie Projektu Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki „ Zmień swoje życie” Dołączona galeria:

Podsumowanie Projektu POKL (2010)
 2010-12-21 
  

W dniu 8 grudnia 2010r. (środa) o godz. 13:00 w Gminnym Ośrodku Kultury -„Zameczek” w Bliżynie odbyło się spotkanie podsumowujące projekt pod nazwą „Zmień swoje życie” realizowany przez Gminę Bliżyn/Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bliżynie w ramach „Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki”, Priorytet VII – Promocja integracji społecznej, Działanie 7.1 – Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1 – Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej. więcej ... Na spotkaniu obecni byli: Pan Mariusz Walachnia - Wójt Gminy Bliżyn, Przewodniczący Rady Gminy w Bliżynie Pan Jerzy Rams oraz radni Rady Gminy: Pani Ewa Łukomska, Aleksandra Milanowska, Halina Fidor, Wiesław Gregiel, Kazimierz Boruń, Kierowniczka Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bliżynie, Pani Zofia Nowak, pracownicy socjalni: Monika Łukomska, Danuta Czarnecka, Beata Żak, która w ramach dodatkowych obowiązków prowadzi koordynację projektu oraz Beneficjenci Ostateczni projektu.
Program spotkania:
Powitanie gości.
Prezentacja wyników/rezultatów projektu.
Dyskusja.
Zakończenie spotkania.
• Pobierz prezentację Power Point
• Zobacz zdjęcia
• Informacja o projekcie na spotkanie – do pobrania
• Ankieta ex-post (na zakończenie) dla uczestników projektu – do pobrania
• Dyplom Beneficjentów Ostatecznych - do pobrania
Podsumowanie projektu (2009)
 2009-12-28 
  

Podsumowanie projektu systemowego 2009r. - prezentacja (power point)
prezentacja (pdf)
Dołączone pliki:
 1) Podsumowanie projektu-prezentacja multimedialna (Power Point) 2) Podsumowanie projektu-prezentacja PDF
Podsumowanie projektu (2008)
 2008-12-19 
  

W dniu 19 grudnia 2008 r. (piątek) o godz. 13:00 w Gminnym Ośrodek Kultury -„Zameczek” w Bliżynie odbyło się spotkanie podsumowujące projekt pod nazwą „Młodzi przyszłością rodziny – wsparcie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w Gminie Bliżyn” realizowany przez Gminę Bliżyn/Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bliżynie w ramach „Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki”, Priorytet VII – Promocja integracji społecznej, Działanie 7.1 – Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1 – Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej. więcej ... Program spotkania:
Powitanie gości.
Prezentacja wyników/rezultatów projektu.
Dyskusja.
Zakończenie spotkania. Dołączone pliki:
 1) Podsumowanie projektu-prezentacja multimedialna (Power Point) 2) Podsumowanie projektu-prezentacja PDF 3) Ankieta ex-post (na zakończenie) dla uczestników projektu Dołączona galeria:

|